21 październik 2019 | Przez: SPEEDMAN

W miniony weekend na położonym nieopodal ...

30 czerwiec 2019 | Przez: SPEEDMAN

Junior Cup - Zawody Kartingowe dla Dzieci ! - 6 ...

18 kwiecień 2019 | Przez: SPEEDMAN

Dobiegły końca trzydniowe testy dla tegorocznych ...

30 marzec 2019 | Przez: SPEEDMAN

Opadł już ostatni kurz po zaciętej rywalizacji ...

11 grudzień 2018 | Przez: SPEEDMAN

W sobotę 8 grudnia na Torze Kartingowym Kormoran ...

20 listopad 2018 | Przez: SPEEDMAN

W niedzielę, 18 listopada, podczas targów Warsaw ...

17 listopad 2018 | Przez: SPEEDMAN

Karol Basz i Vito Postiglione mają za sobą trudne ...

Karol Basz to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców kartingowych i wielka nadzieja polskich sportów motorowych. Urodził się 12 listopada 1991 roku w Krakowie, tutaj mieszka do dzisiaj.

Karol po raz pierwszy wsiadł do gokarta, gdy miał 8 lat. Razem z tatą Rafałem przyjechali przypadkowo na tor „Motodrom”. Spotkali tutaj młodą gwiazdę kartingu Roberta Kubicę, który wtedy był jeszcze zawodnikiem bardziej znanym za granicą niż w Polsce. Po kilku latach Karolowi udało się pokonać rekord tego toru ustanowiony przez Roberta.

W wieku 10 lat Karol zrobił licencję kartingową, która umożliwiała start w profesjonalnych zawodach. Pierwsze starty Karola w mistrzostwach Polski to rok 2001. Następnie miał prawie roczną przerwę. Powrócił na tor w roku 2003 i od razu zdobył tytuł – wicemistrza kategorii K60A (czyli kadetów). W roku 2004 zdobył już mistrzostwo w tej kategorii, wygrywając większość wyścigów. W roku 2005 Karol przesiadł się do newralgicznej kategorii – ICA Junior – przedsionka kartingu na profesjonalnym poziomie. Choć nie mógł startować w dwóch eliminacjach (miał złamaną rękę po wypadku na torze) i był debiutantem – pokonał wszystkich rywali, podobnie jak Robert Kubica, zdobywając mistrzostwo Polski w tej kategorii w pierwszym sezonie swoich startów.

W roku 2006 Karol kontynuował jazdę w kategorii ICA Junior. Z kompletem punktów (same zwycięstwa) zdobył ponownie tytuł mistrza Polski. Karol zaczął też regularnie wyjeżdżać za granicę, by ścigać się z najlepszymi na świecie. Młody krakowianin podjął także współpracę z włoskim teamem MGM, jednym z najlepszych w światowym kartingu. Sukces przyszedł w lipcu podczas międzynarodowych eliminacji do Mistrzostw Europy w kategorii ICA Junior w Sarno we Włoszech. Krakowianin przebił się przez wyścigi kwalifikacyjne i w finale zajął wysokie 12. miejsce. Dzięki temu, jako jedyny Polak awansował do ME w Marienburgu w Belgii, gdzie mimo pecha i problemów technicznych zaprezentował się z bardzo dobrej strony i wszedł do finałowego wyścigu – był pierwszym Polakiem od czasu Roberta Kubicy, któremu udała się ta sztuka

W 2007 roku Karol Basz skupił się na startach w WSK International Series, czyli kartingowej Formule 1. Był jedynym Polakiem, który startował w całym cyklu i w każdych zawodach awansował do finału. Ciężka praca i ogromne zaangażowanie młodego kierowcy przyniosło rezultat jesienią 2007 roku podczas zawodów Torneo Industrie w Parmie. Zawody są uważane za niezwykle prestiżowe, spotyka się tu światowa czołówka, w której znalazł się Basz zajmując 6. miejsce.

W roku 2008 Basz kontynuuje jazdę na zagranicznych torach w teamie MGM Racing. Sukces przyszedł podczas Mistrzostw Świata rozegranych na torze Suzuka w Japonii. Karol został zaproszony przez fabryczny team Birel (jedna z największych fabryk kartingowych). W kwalifikacjach Polak zajął 2. pozycję, przegrywając pole position tylko o 0,109 s. W wyścigu finałowym Basz jechał znakomicie, zajmował 2. pozycję. Miał jednak awarię hamulców, mimo której dojechał na metę ósmy. Był to najlepszy wynik Polaka w mistrzostwach świata od czasu Roberta Kubicy, który w tej imprezie był dwukrotnie 4.

Rok 2009 zmiana teamu został oficjalnie kierowcą kartingowego zespołu Roberta Kubicy – RK Kart Team. Współpraca z nowym zespołem od razu przynosi efekty. Karol odnosi zwycięstwo już w pierwszy zawodach na torze La Conca, a przez resztę sezonu walczy w czołówce, zdobywają pole position w zawodach we Francji oraz kwalifikując się do finału Mistrzostw Europy. Karol odbywa również testy z renomowanym zespołem Mucke Motorsport, dzięki którym zdobywa licencję kierowcy Formuły BMW.

W sezonie 2010 Karol nadal kontynuuje prace z zespołem i osiąga jeszcze lepsze wyniki. Wygrywa finał B na Mistrzostwach Świata w Zuerze oraz Kart Grand Prix we włoskim Castaletto. Ponadto wielokrotnie staje na podium jednej z najbardziej prestiżowych serii – WSK Euro Series. W sezonie 2010 Karol otrzymał również zaproszenie na testy zespołu Verva Racing Team, gdzie mimo pierwszego spotkania z wyścigowym Porsche, nie ustępował wynikami innym, znacznie bardziej doświadczonym, zawodnikom.

Rok 2011 jest jednym z najlepszych w wykonaniu Polaka. Karol dał wiele powodów do dumy powracającemu do zdrowia Robertowi Kubicy wygrywając jedną z rund Mistrzostw Świata na japońskim torze Suzuka, a także niezliczoną ilość razy stając na podium zawodów WSK i Mistrzostw Świata. Polak ostatecznie zajął czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej WSK (ze stratą jednego punktu do podium) oraz piąte w Mistrzostwach Świata.

Sezon 2012 zapowiadał się bardzo dobrze, gdyż Karol został fabrycznym kierowcą Birela, a także dołączył do programu kierowców DP Racing, co zapewniło mu testy w Formule Masters. Niestety jednak rok upłynął pod znakiem awarii i ciągłych problemów przez co Polak był dopiero siódmy w Mistrzostwach Świata. Sezon udało się jednak zwieńczyć cennym zwycięstwem w prestiżowych zawodach na singapurskim torze Marina Bay.

W kolejnym roku Karol został kierowcą utytułowanego zespołu Tony Kart, co zaowocowało znacznie lepszymi wynikami. Choć w postawieniu kropki nad i ponownie przeszkodziły awarie, to jednak krakowski zawodnik wielokrotnie stawał na podium w imprezach rangi Mistrzostw Świata i Europy. Ponadto wygrał również prestiżowy Super Puchar oraz zajął trzecie miejsce w WSK Master Series, pomimo startu w zaledwie dwóch rundach!

źródło: www.kbasz.pl

Polecane filmy

Serwis informacyjny przeznaczony zarówno dla kierowców wyczynowych oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie kartingowym.

Nasza Kartingowa Mapa Polski prezentuje obiekty sportowe, na których wraz z ze znajomymi możecie rozwijać swoją wyścigową pasję.

Jeśli wiesz o czymś czego nie ma w Naszym serwisie, prosimy o kontakt: redakcja@pkarting.pl